Výdatný a zdravý spánok potrebuje kažzdý z nás. Aby bol dostatočne kvalitný, je potrebné zvoli správny matrac s vhodnými vlastnosami. Jeho výber je zložitý a rozhodne ho nepodceňujte, poradíme vám, ako na to.

Aj keď vám susedka odporúča práve ten svoj typ matraca, nedajte na jej rady a radšej sa poraďte s odbornými predajcami matracov. Každý výber matraca je totižž úplne individuálnou záležitosou, vhodnos či nevhodnos matraca ovplyvňuje niekožko faktorov – telesná hmotnos užívateža, výška, zdravotné problémy a podklad matraca. Má snáď susedka tú istú postavu a rovnako božavé bedrá ako vy? Každému vyhovuje iný typ matraca, s inými vlastnosami a inou konštrukciou. Vlastnosti matraca ovplyvňuje niekožko faktorov:

Materiál

Na trhu nájdete množstvo novodobých materiálov, obžúbené sú najmä rôzne pamäové peny, lenivé peny, studené peny, viscoelastické peny, biopena, alebo tiež latex, taštičkové pružiny, kokos, pohánka, rúna apod. Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti.

Tuhos

Je daná materiálom, ktorý je použitý na ložnej ploche matraca. Všeobecne platí, žže nižšia tuhos matraca je vhodná skôr pre osoby s menšou hmotnosou a väčšia tuhos pre vyššie zaaženie. Avšak pravidlom to nemusí by vžždy, aj niektoré drobné ženy milujú spánok na tvrdej posteli.

Konštrukcia

Pre výrobu matracov sa používajú rôzne moderné technológie, ktoré zvyššujú jeho úžžitkové vlastnosti (3D Rainbow technológia, unikátny AirForce systém pre maximálnu priedušnos, 3D mriežka v poahu alebo jadre matraca, ekofilter… ). Pre správne uloženie chrbtice počas spánku a účinnejšiu relaxáciu je mnoho matracov vybavených anatomickými zónami ( najviac zaažené oblasti – hlava, bedrá, chrbát – sú inak tvrdé ) či masážnou profiláciou ( zvyšuje prekrvovanie namáhaných svalov ).

Podklad

Správny podklad matraca predlžuje jeho žživotnos. Je dôležžitý pre odvod vlhkosti z lôžka a v niektorých prípadoch ovplyvňuje tuhos matraca.

Väčšina Slovákov kupuje nový matrac raz za 7-10 rokov, čo je dos dlhá doba pre vývoj nových materiálov a technológií. Nestrácajte čas a energiu ich študovaním, radšej si nechajte poradi od kvalifikovaných predajcov matracov, ktorí svojmu odboru rozumejú. Pôsobia po celej Českej aj Slovenskej republike, a radi vám pomôžu vybra ten správny matrac. Než ich navšštívite, dáme vám niekožko rád:

  1. Odporúčaný matrac na predajni hneď vyskúšajte, nech zistíte, ako sa vám na ňom leží. Než sa rozhodnete pre konkrétny typ, žahnite si na viac modelov. S výberom matraca sa neponáhžajte, všetko si poriadne premyslite. Investujete do neho nemálo peňazí, a bola by škoda si každé ráno hovori, že z toho iného matraca by vás chrbát možno nebolel…
  2. S predajcom konzultujte aj správny podklad matraca. Pevná doska sa hodí len pod niektoré matrace, ideálne sú lamelové rošty. Zaručujú priedušnos matraca a zvyšujú jeho ortopedické vlastnosti.
  3. Vyberajte matrac iba so snímatežným a pratežným poahom, najlepšie delitežným na dve polovice. Praním na 60°C sa zbavíte nežiadúcich mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobi nepríjemné alergické reakcie.
  4. Podstatná je aj dĺžka záruky. Skúsení výrobcovia matracov pozorne strážia kvalitu svojich matracov a testujú ich, k zákazníkom sa tak dostanú len tie najlepšie modely. To umožňuje ponúknu záruku dlhšiu, než je daná zákonom. Vyberajte matrace iba u osvedčených výrobcov matracov s dostatkom skúseností.
  5. Ak si nebudete čímkožvek istí alebo nebudete niečomu rozumie, pýtajte sa. Predajcovia matracov sú tu na to, aby vám všetko vysvetlili, poradili a pomohli vybra skutočne správny matrac, na ktorom sa vám bude dobre spa a relaxova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *