V zimných mesiacoch nastáva vhodná doba pre rozhodnutie, ktoré rastliny tento rok vysadíte. Budú medzi nimi aj bylinky? Ak áno, pripomeňte si, ako z nich pripraviť liečebné, očistné či relaxačné kúry a kedy je zbierať.

Mesiac január končí av tých nadchádzajúcich príde na rad výsev semienek rozličných bylinkových druhov. Ak plánujete zbierať aj niektoré byliny z voľnej prírody, pamätajte na základné pravidlo.

Zbierajte len to, čo poznáte!

Hoci  divoko rastúce rastliny obsahujú dostatočné množstvo účinných látok, ak  sa v nich úplne neorientujete, je lepšie, keď sa aspoň z počiatku  zameriate len na druhy, ktoré si sami vypestujete na vlastnej záhrade. Nehrozí  tak totiž riziko, že určitý druh omylom zameníte za iný, a namiesto  liečby vášmu organizmu v najlepšom prípade “len” přitížíte.

Jedna rovná sa tri

V predpisoch, ktoré nájdete na ďalších riadkoch, môžete používať ako rastliny čerstvé, tak i sušené. Pretože tie sušené sú k dispozícii po celý rok, uvádzame práve ich množstvo. Platí, že na nálevy, čaju a odvary sa jedna čajová lyžička sušenej rastliny rovná trom čajovým lyžičkám čerstvé.

Ako vyzerá obvyklá dávka?

Na jednotlivú dávku použite jednu čajovú lyžičku byliny zaliatu dvesto dvadsaťpäť mililitrami vody. Pamätajte, že denná dávka nesmie prekročiť päť lyžičiek byliny a päťsto sedemdesiat mililitrov tekutín. Pre malé deti, staré a slabé osoby je potrebné znížiť obvyklú dávku na polovicu.

A aká že je táto obvyklá dávka? Dvesto mililitrov nálevu (pre odvar tretina). Toto  množstvo užívajte trikrát denne pred jedlom po dobu jedného až dvoch  dní v prípade menších ťažkostí (napríklad pri miernych bolestiach v  krku), niekoľko dní pri nádche a prechladnutí a po niekoľko týždňov pri  chronických problémoch (zápcha, migréna atď.)

V prípade dlhodobejších problémov, kedy sa váš stav postupne zlepšuje, znižujte dávku, až ju nebudete potrebovať. Aj  keď rastliny nemajú vedľajšie účinky také ako syntetické liečivá,  ovplyvňujú aj ony funkcie orgánov, takže by sa nemali užívať, ak to nie  nevyhnutné.

Príprava náleve alebo čaju

Pre horúci nálev Zvarte vodu, počkajte po dobu tridsiatich sekúnd a až potom rozsypte byliny po povrchu vody. Za  občasného miešania ich nechajte lúhovať (nezabudnite nádobu prikryť)  pätnásť minút alebo do vychladnutí, prípadne môžete nálev nechať stať aj  cez noc.

Pri tejto metóde uprednostňujeme použiť listy a kvety bylín, pretože ľahko vylúhujú do vody účinnej látky. Nálev  pripravujeme z kvalitnej vody, vyhneme sa vode tvrdé s vysokým obsahom  vápenca, ktoré môže rastlinám zabrániť, aby plne uvoľnili aktívne  zložky.

Nálev sceďte do šálky. Piť ho môžete vlažný aj studený, v prípade, že bojujete s nádchou a kašľom i horúci. Dochuťte  si ho medom či surovým hnedým cukrom alebo tiež inú rastlinou (ak sa  jej účinok nebije s požadovaným výsledkom), napríklad aloisie trojlistú,  mätou či medovkou lekárskou.

U  niektorých rastlinných častí s vysoko prchavými látkami sa  uprednostňuje studený výluh, v tom prípade použite dvojnásobnú dávku  bylín, zalejte studenou vodou a nechajte odstáť osem až dvanásť hodín. Sceďte a vypite. Nálev  si pripravujte čerstvý, ak ho však nevypijete ten istý deň, uchovajte  ho v chladničke a potom ohrejte v emailovej alebo sklenenej nádobe.

Príprava odvaru

Dávkovanie platia rovnaké ako u čaju či náleve. Byliny vložte do sklenenej alebo emailovej nádoby s kvalitnou studenou vodou, priklopte pokrievkou a pomaly priveďte k varu. Zmiernite  plameň a mierne svařujte až na polovicu pôvodného objemu (aspoň štvrť  hodiny), potom nechajte prikryté stáť tri minúty alebo do vychladnutí.

Sceďte, opäť môžete dochutiť medom alebo hnedým cukrom. Odvar vydrží v chladničke tri dni, ale lepšie je samozrejme pripraviť si každý deň čerstvý. Táto  metóda sa používa na tvrdšie časti rastlín, to znamená pre korene, kôru  a semená, ktoré je potrebné vopred rozmliaždiť či roztlouci (najlepšie v  mažiari).

Príprava prášku

Prášok  získame roztlučením alebo rozdrvením (len) sušených listov, kvetov a  malých kúskov nasekaných z veľkých častí rastlín (kôra, korene, silné  stonky). Pri práci nám pomôže mažiar a kávomlynček. Získaný  prášok pridávame do nápojov, polievok a ďalších pokrmov, tiež ho možno  uložiť do želatínových kapsúl, ktoré si zakúpime v lekárni.

Príprava tinktúry

Sto desať gramov práškové alebo dvesto dvadsaťpäť gramov čerstvé nasekané rastliny vložte do nádoby s tesným viečkom. Pridajte  päťsto sedemdesiat mililitrov alkoholu – musí byť minimálne  šesťdesiatpercentnú (vhodná je vodka, brandy, nevhodný naopak upravený  etylalkohol alebo chirurgický lieh).

Vzniknutú zmes postavte po dobu štrnástich dní na teplé miesto a dvakrát denne pretrepte. Potom  ju sceďte (odporúča sa cez dvojitý mušelín), vytlačte čo najviac  tekutiny a prelejte do tmavej pohára so zabrúsenou zátkou. Obvyklá dávka je päť až pätnásť kvapiek. Tinktúru môžete brať priamo i pridať do šálky s teplou vodou. Výhodou alkoholových prípravkov je skutočnosť, že vám dlho vydrží.

Príprava sirupu

Sirupy  sú vhodné predovšetkým pre deti; potláčajú nepríjemnú chuť bylín a  uľahčujú užívanie neveľmi chutných liekov proti kašľu. Do  varu uvedieme päťsto sedemdesiat mililitrov hotového náleve alebo  odvaru ochuteného tridsiatich až šesťdesiatich mililitre medu, až zmes  sirupovitej zhustne. Budeme uchovávať ju v chladničke. Nevydrží síce tak dlho ako sirup s cukrom, ale táto varianta je zdravší.

Neobcházejte pravidlá

Ak sa má rastlina použiť na liečenie, je najdôležitejšie jej kvalita. na čo by sme rozhodne nemali zabudnúť?

  • zbierame len čisté, nepoškodené a zdravé listy, a to v období, keď obsahujú najväčšie množstvo aktívnych zložiek
  • všeobecne  platí, že najpriaznivejšie pre zber rastlín je doba tesne pred  rozkvetom, v prípade kvetov, keď sa otvoria, plody, keď začnú zrieť,  korene na jeseň (akonáhle do nich späť prejde sila z listov) a kôra po  jari
  • sušené mäkké časti rastlín si zachovajú liečebné účinky asi pol roka, semená, korene a kôra dva až tri roky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *