Ešte predtým, než si kúpime psa, zvyčajne si o danom plemene zisťujeme prvý, posledný. To isté by sme mali urobiť vo chvíli, keď sme rozhodnutie investovať do papagája alebo do iného okrídleného spoločníka. Aj keď sa hovorí, že chov papagájov je niečo úplne nenáročného, aj papagáje majú svoje potreby a je potrebné vedieť, čo vyžadujú a ako zabezpečiť, aby žili spokojným životom.
Chov vtáctva sa stáva v posledných rokoch opäť veľkým hitom. Nemôžeme sa tomu čudovať, ľudia hľadajú takzvaný off-line koníček čiže koníček, pri ktorom by nepotrebovali žiadnu elektroniku a pri ktorom by nemuseli byť online. Navyše papagájiť toho k svojmu spokojnému životu nepotrebujú veľa, napriek tomu sa niečo nájde.
Čo potrebujú papagájiť k svojmu spokojnému životu
Každý papagáj by mal mať samozrejme prichystanú vtáčia klietka, keď prekročí prah domu. Ak ho chcete chovať na záhrade, potom odporúčame mať pripravenú vonkajšie voliéru. Veľkosť klietky by mala vždy zodpovedať veľkosti papagája a jeho požiadavkám na bývanie. Veľké papagáje Ara budú mať logicky inak veľkú klietku než obyčajná andulka, ktoré stačí nižšia a dlhšia klietka.
Či už potrebujete nachystať akokoľvek veľkú klietku, odporúčame si ju postaviť svojpomocne. Existuje totiž stavebnice Aluhobby, vďaka ktorej sa opäť vrátite do detských rokov. S pomocou prehľadného a jednoduchého návodu totiž ľahko spojíte hliníkové profily a ďalšie súčiastky do kopy.
Avšak okrem toho potrebujú vhodné krmivo. Vo zverimexoch však kúpite krmivo ako pre exotická vtáctva, tak pre andulky. Väčšinou je dokonca namiešané v vrecúšku.
Keď si začnú šklbať papagáje perie
Ak nie sú papagáje spokojní, spoznáte to hneď. Začnú si totiž šklbať svoje perie. To môže znamenať napríklad to, že im nevyhovuje umiestnenie voliéry alebo klietky. Môžu týmto prosiť aj o zmenu majiteľa alebo že chcú byť presťahovaní na iné miesto. Šklbanie peria môže tiež znamenať, že majú z majiteľa strach alebo že sa bojí tmy, výšky alebo psa či mačky, ktorá okolo sliedi.