Postav dom, zasaď strom. Tak znie stará známa rada do života. No z čoho a ako ju môžu mladí ľudia naplniť, ak nemajú na to potrebné finančné a materiálne prostriedky a nie sú dostatočne zabezpečení? V dnešnej dobe už celkom jednoducho!

Rozhodli ste sa teda, že budete stavať dom či zariaďovať byt a začínate uvažovať nad možnosťami získania potrebných zdrojov? Situácia na finančnom trhu nie je priaznivá, no aj za takýchto hospodárskych podmienok vám slovenské komerčné banky dávajú na výber – úver či hypotéka. Áno, znie to hrozivo sa zadĺžiť na mnoho rokov, no ak vyberiete správne, nemusíte sa ničoho obávať.

Štát a banky dlhodobo ponúkajú hypotekárny úver pre mladých so štátnym príspevkom, čo znamená, že výška úroku sa zníži o vládou vopred určené percento. Navyše aj banky prispejú svojim podielom a znížia úrok o maximálne jedno percento. Tieto úvery majú výhodu v tom, že klient, nakoľko je považovaný za rozvíjajúceho sa mladého človeka, má právo požiadať o odklad splátok po dobu až dvoch rokov a pri narodení dieťaťa znížiť na určitý čas splátky až na polovicu.

Obľúbeným ponúkaným produktom niektorých bánk je hypotéka bez dokladovania príjmu, pri ktorej ak neviete zdokladovať  svoj príjem (zahraničie, podnikatelia), nemusíte mať obavy, že ju nedostanete. Banke totižto podpíšete čestné prehlásenie o výške vášho príjmu, no táto si ho nebude preverovať v sociálnej poisťovni. Nevýhodou môže byť vyšší úrok, no v prípade, že váš príjem banky neakceptujú pre získanie hypotéky, nemáte inú možnosť.

Každopádne, trh ponúka viacero možností, ako získať chýbajúcu finančnú podporu, no je v záujme každého z vás si preveriť všetky požiadavky, nároky a možné dopady. Jedine tak sa vyhnete nepríjemnostiam a komplikáciám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *