Tak, ako nás pandémia naučila dbať na väčšiu hygienu a ochranu zdravia. Súčasná energetická kríza núti takmer všetkých majiteľov domu šetriť na energiách. Spôsobov, ktoré je na tento účel možné využiť, je niekoľko. Možno vás ale prekvapí, že aj správne zvolená exteriérová tieniaca technika v podobe markízy vám môže pomôcť udržať rodinný rozpočet pod kontrolou.

Inštaláciou týchto zariadení je v skutočnosti možné výrazne prispieť k ekonomickému a environmentálnemu cieľu. Ako je to možné, že s modernou markízou sa dá ušetriť?

Moderné markízy

Klíma sa mení a spolu s ňou aj spôsoby, ako si zachovať v interiéri komfort. Na zlepšenie klimatického komfortu domovov dnes preto existujú rôzne metódy – pasívne aj aktívne. K aktívnym patria klimatizačné systémy (kotly a klimatizácie), ktoré pomáhajú zvyšovať alebo znižovať teplotu. Pasívne metódy uprednostňujú využívanie prírodnej energie a sú to všetky systémy, ktoré sa v domácnostiach používali už dávno, no mnohé z nich si v priebehu storočí prešli obrovským technickým a technologickým vývojom.

To je aj prípad moderných markíz a podobných tieniacich systémov, ktoré sa v lete starajú o zníženie slnečného žiarenia v interiéri, čím sa šetrí na klimatizácii, a v zime sa nimi naopak vytvára v interiéri príjemné teplo bez potreby dodatočnej energie.

Tieniaca technika so schopnosťou absorpcie svetla a tepla

Silné slnečné lúče dnes dopadajú na pevné parapety a sklá veľkých okien, čím ohrievajú interiéry v ešte vyššej miere. To vytvára pri pobyte v dome alebo byte nepohodlie a nutnosť používať klimatizáciu, ktorá je náročná na spotrebu energie. Markízy a podobné solárne clony môžu intenzitu prehrievania interiéru znížiť, vytvoriť podmienky na reguláciu prirodzeného denného svetla a súkromie.

Samozrejme, že je potrebné zvážiť typ použitej látky, či je filtračná alebo odpudzujúca. Dokonale premyslené, pevné a zároveň štýlové markízy však patria k najlepším riešeniam nielen na jednoduchú reguláciu svetla, ale aj zlepšenie energetickej účinnosti domácnosti. Stačí sa o tom len presvedčiť.

Zdroj obrázka: Jerome.Romme/Shutterstock.com

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *