Záujem o tepelné čerpadlá rastie až neuveriteľným tempom. Doterajšie skúsenosti, kedy sa čerpadlá osvedčili ako lacný a spoľahlivý zdroj tepla či chladu, štátne dotácie či nižšie sadzby HDP sú dôvody, prečo čoraz viac predajcov čerpadiel naprieč Európou hlási „vypredané„.

Francúzsko si kladie za cieľ vykurovať tepelnými čerpadlami 50% domácnosti, Španielsko má ambiciózne plány na zníženie energetickej náročnosti ohrevu vody pomocou tepelných čerpadiel v 5 000 000 domácnostiach naprieč krajinou, vo Viedni už teraz tepelné čerpadlá pomáhajú k   úplnému upusteniu od zdrojov tepla využívajúcich fosílne palivá. V Nemecku, Dánsku a Fínsku už dnes môžeme vidieť celé mestá či mestské štvrte využívajúcich energiu len z tepelných čerpadiel. Toto sú dostatočné dôkazy o schopnosti tepelných čerpadiel plnohodnotne nahradiť ako fosílne palivá, tak energiu z veterných či solárnych elektrární, čo poviete?

Záujem o tepelné čerpadlá však nie je obmedzený len na Európu, v Egypte sa tepelné čerpadlá stávajú významným zdrojom chladného vzduchu, v Austrálii rastie raketovo záujem o tepelné čerpadlá ako pre zaistenie chladného vzduchu počas leta, tak ohrevu vody v bazéne. Meniace sa poveternostné podmienky, tj. rast priemerných teplôt, „hrá do kariet“ tepelným čerpadlám na severovýchode USA.

V tuzemských podmienkach dokážeme využiť všetky výhody tepelných čerpadiel, tj.

  • schopnosť lacných a stabilných dodávok tepla počas zimy,
  • schopnosť fungovať ako klimatizácia počas leta,
  • schopnosť zabezpečiť ohrev vody v bazéne,
  • schopnosť fungovať ako lacný zdroj tepla pre ohrev malých priestorov, ako sú napr. zimné záhrady, kôlne, malé rekreačné objekty a pod.

Tepelné čerpadlá majú výhodu, že ich jednotlivé typy dokážu vyrábať energiu z viacero zdrojov, tj. geotermálneho tepla v pôde, tepla z prúdiacej či stojatej vody, prúdiaceho vetra. Zároveň, sa jedná o zdroje, ktorých je dostatok naprieč celým Slovenskom.

Ak teda uvažujete o tom, aký zdroj tepla zvoliť do svojej novostavby či hľadáte náhradu za váš súčasný drahý a nespoľahlivý zdroj tepla, vezmite do úvahy práve tepelné čerpadlá. Už budúca vykurovacia sezóna môže byť v znamení nízkych účtov za teplo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *