Uponáhľaná doba si zaslúži oddych aj pri takej činnosti ako je napr. upratovanie. Osvedčené triky našich starých mám sa dajú aplikovať aj dnes, keď nemáte po ruke správny čistiaci prostriedok na konkrétny materiál. Ako postupovať pri čistení batérií, aby ste dosiahli požadovaný výsledok, ktorým je odstránenie mastnoty, vodného kameňa a iných nečistôt? Inšpirujte sa našimi radami.

Drezové batérie

Udržanie čistoty v kuchyni je častokrát veľmi náročné, z toho dôvodu, že človek niekedy nestíha alebo si nevšimne, že sem tam sa niekde špina usadí. V prípade vecí s vysokým leskom: zo skla, mramoru alebo antikoru, ktoré sú veľmi náchylné na zašpinenie to platí dvojnásobne. Ako sa postarať o chrómové drezové batérie s napr. zlatou alebo čiernou úpravou tak, aby sa z nich lesk nevytratil a udržali sa dlho čisté a funkčné?

V prvom rade ide o správny výber batérie s takou povrchovou úpravou, ktorá zamedzuje častému usadzovaniu špiny, ako i pravidelnosť a správna údržba batérie proti usadeniu mastnoty, vodného kameňa, fľakov po špinavých rukách a pod.. V rôznych drogériách existujú prípravky vhodné na pravidelné čistenie. Jedná sa o rôzne univerzálne čističe až po špecializované na konkrétny materiál a druh špiny. Dokonca sú k dispozícii aj EKO čističe, ktoré šetria nielen čistení povrch, ale i vás a životné prostredie.

Sprchové batérie

To isté platí aj pre údržbu sprchových batérií. Pravidelnosť a šetrné zaobchádzanie s batériami dokáže predĺžiť ich živnosť o veľa rokov. Z domácich prostriedkov sa osvedčila sóda bikarbóna, citrónová šťava alebo šupka, zriedený ocot a kombinácie spomínaných prostriedkov. Pri ich používaní treba byť opatrní, pretože sa jedná o neriedené formy kyselín, ktoré môžu narobiť viac škody ako osohu. Napr. neriedená kyselina octová môže rozleptať plastové, silikónové a menej kvalitné chrómové povrchy. Pozor na to!

Taktiež aj použitie ostrých hubiek, ako je napr. drôtenka sa považuje za nezmyselné a nešetrné. Pri manipulácii s ostrými predmetmi poškriabete glazúru vane i umývadla. Nehovoriac o chrómovom povrchu, na ktorom táto manipulácia zanecháva ryhy. Zbytočne neriskujte a o používaní či domácich alebo v drogérii dostupných čistiacich prostriedkov sa poraďte v predajni, kde dané batérie nakupujete. V opačnom prípade vám tieto vady nemusia byť uznané ako reklamácia a vy si budete musieť zaobstarať nové bez finančnej náhrady.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *